MODERNÍ DIGITÁLNÍ NEBO KLASICKÝ ZASTARALÝ?

DOTAZNÍK #14
Váš názor nás zajímá!

DDRS (digital deposit return system), neboli digitální zálohový systém je novinkou a efektivním moderním nástrojem pro sběr obalového odpadu zejména pro ty země, které nesplňují povinné cíle sběru PET lahví a plechovek. Česko již nyní sbírá 82 % PET lahví, u hliníkových plechovek je to zhruba 50 %. Aktuální zákonné cíle (podle SUP) jsou 77% sběru PET v roce 2025 a v roce 2029 alespoň 90 %. Znamená to, že cíle podle SUP již nyní splňujeme. Aktuálně jsou ale projednávány další legislativy týkající se cílů sběru a možného zálohování.

V evropském legislativním procesu to je nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR), které mimo jiné řeší i parametry pro zavedení povinného zálohování v členských zemích. Ovšem země, které sbírají u PET a plechovek alespoň 85% podle Evropského parlamentu, nebo 78% podle Rady, mohou získat výjimku a povinné zálohování není nutné v dané zemi zavádět. Který parametr bude platný, bude jasné po vyjednávání Trialogu, tzn. pravděpodobně do 2 měsíců.

Druhá projednávaná zákonná povinnost je ryze český zákon o povinném zálohování. Ukončené meziresortní připomínkové řízení k tomuto návrhu zákona potvrzuje, že Česko má zájem o nové technologie a nechce již řešit zákonem navrhovaný zastaralý způsob povinného zálohování.  Právě moderní digitální zálohový systém je pro účastníky připomínkového řízení možné efektivní řešení, pokud by se mělo v Česku někdy zálohovat. Video, jak DDRS funguje najdete níže, pod otázkami.

  Pokud by měl být zaveden povinný zálohový systém v Česku, preferujete digitální způsob před již zastaralým?
  AnoNe
  Mělo by Česko požádat o výjimku z povinného zálohování podle připravovaného evropského nařízení, pokud na ni bude mít ČR nárok a bude vše splňovat?
  AnoNe
  V digitálním zálohovém systému je nezbytné skenovat QR kódy, tak jako je běžné například u restauračních menu, visačkách na oděvech apod. Bude pro Vás skenování QR kódů snadné i u obalových odpadů?
  AnoNe
  Děkujeme za Vaše odpovědi. Výsledky dotazníku sledujte na naši webové stránce: www.obaly21.cz.