Velmi podstatnou roli v předcházení vzniku směsných komunálních odpadů hraje spotřebitel. U něj se rozhoduje o tom, zda bude obal nasměrován k pouhému odstranění nebo v souladu s cirkulárními principy vytříděn a směrován k jeho recyklaci a využití.
V Evropské unii se každoročně vyprodukuje 173 kilogramů obalů na osobu. My nutně potřebujeme umět recyklovat obaly v masovém měřítku a vracet materiál zpátky do oběhu, abychom toto závratné množství obalového odpadu nehromadili na skládkách.
Rok 2021 přinesl obyvatelům a obcím ČR mnoho změn, které přímo ovlivnily jejich každodenní život. Od 1.1.2021 začala platit nová odpadová legislativa, na kterou Česká republika čekala mnoho let a jež zásadním způsobem ovlivňuje nastavení odpadového hospodářství a oblast třídění a recyklace obalových odpadů. Odpadové evropské směrnice O obalech a obalových odpadech (CEP) a O omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí (SUP) kladou na Českou republiku a ostatní členské země nové cíle a požadavky v oblasti recyklace.
Cílem nové evropské odpadové legislativy je snížení množství obalových odpadů určených ke konečnému odstranění.
Ministerstvo životního prostředí v letošním roce vypracovalo Strategický rámec cirkulární ekonomiky České republiky 2040 („Cirkulární Česko 2040“), který reflektuje nezbytnost prosazení principů oběhového hospodářství v České republice a zdůrazňuje oběhové hospodářství jako prioritu České republiky.