Chemická recyklace byla novou evropskou legislativou nominována na významnou recyklační technologii, která zajistí splnění ambiciózních recyklačních cílů v celé EU.
Studie ChemCycling potvrzuje, že hodnocení životního cyklu (Life Cycle Assessment – LCA) chemické recyklace a z ní výroba nových plastů, předčí LCA plastů vyrobených z panenských fosilních surovin.
Návrh nového Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR) stanovuje více jak 50 % recyklovaného obsahu v plastových obalech od roku 2030. Současně vyžaduje, aby všechny obaly byly nejpozději od roku 2030 recyklovatelné. PPWR také potvrzuj cíle recyklace plastových obalů, a to v roce 2025 minimálně 50 % a od roku 2030 alespoň 55 %.
Míra recyklace plastových obalů je v ČR podle EKO-KOM v roce 2022 vykazována na úrovni 46 %. Je to zvýšení o 3 % z předchozího roku 2021.
Toto číslo by mohlo růst i v následujících letech v závislosti na zahájení provozů chemické recyklace. Plasty, které nelze kvůli znečištění recyklovat, ale nyní pouze skládkovat nebo energeticky využívat, lze právě pomocí chemické recyklace zpracovat na čisté panenském suroviny pro výrobu nových plastů, tzn. bez těžby nových fosilních surovin. Pokud se nám v Česku podaří rozběhnout tento typ vyspělého typu recyklace, pak se může úroveň recyklace plastů přiblížit vysoké úrovni recyklace papíru. Stanovení jasných a harmonizovaných parametrů chemické recyklace jsou v současné době jedním z hlavních témat v celé EU. Bez chemické recyklace nezvládnou země EU splnit nové povinné cíle evropských či národních legislativ.
Zda je chemická recyklace ohleduplná k životnímu prostředí, je také jedním z důležitých témat odborných diskusí. Přehled o energetické náročnosti technologií chemické recyklace (pyrolýza, zplyňování, chemicko-termická depolymerace) předkládá studie LCA od ChemCycling.
Kritická studie LCA, recenzovaná třetí stranou, došla k následujícím závěrům:
- Pyrolýza směsného plastového odpadu uvolňuje o 50 % méně CO2 než spalování směsného plastového odpadu.
- Emise CO2 jsou ušetřeny, když jsou plastové produkty vyráběné na bázi pyrolýzního oleje (jako druhotné suroviny z chemické recyklace) namísto naphthy (fosilní surovina).
- Výroba nových plastů chemickou recyklací a mechanickou recyklací má podobné emise CO2. Bylo vzato v úvahu, že kvalita nových plastů z chemické recyklace je stejná jako z virgin surovin, a že se obvykle vytřídí pro vstup do chemické recyklace méně plastu než u mechanické recyklace.
Chemická recyklace vhodně doplňuje mechanickou recyklaci a je udržitelnějším řešením než spalování nebo skládkování plastového odpadu. Přispívá tak k oběhovému hospodářství a odpovědnému využívání zdrojů.
Úplnou LCA studii vč. prezentace si můžete přečíst ZDE.
Comments are closed.