Úsporami energií, diverzifikací jejich výroby a zrychlením zavádění obnovitelných zdrojů energie, lze co nejdříve nahradit spotřebu fosilních paliv v domácnostech a průmyslu. A odpadové hospodářství zde hraje důležitou roli.
České republice se podařilo v rámci předsednictví EU přesvědčit členské státy a v minulém týdnu dosáhly politické dohody o dobrovolném snížení poptávky po zemním plynu o 15 % pro nadcházející zimní období. V nové strategie může také výrazně přispět opět odpadové hospodářství. V čem tato role spočívá?
Recyklace (mechanická a chemická) a její materiálové využití šetří zdroje, energii a emise CO2. Recyklace dává možnost více se vyhýbat těžbě, zpracování a používání původních fosilních surovin a paliv. Elektřina a teplo vyrobené z odpadu spalováním anebo anaerobní digescí, která zpracovává lokální bezpečného zdroje, umožňuje diverzifikovat dodávky energie, tepla a chlazení.
Pro lepší představu, recyklací jedné hliníkové plechovky se ušetří 90 % energie, která je nutná pro výrobu nové. Jeden pytel na odpadky se lze přeměnit na energii potřebnou pro 7 horkých sprch.
Aktuálně jsou v Evropě v provozu zařízení, která umí z odpadu vyrobit energii pro zásobování osmnácti milionů obyvatel a teplo pro více jak patnáct milionů obyvatel.
Odvětví nakládání s odpady je téměř celé CO2 neutrální. Odpadové hospodářství má velký potenciál být sektorem, který pomáhá výrazně snižovat emise CO2. K tomuto cíli je ovšem nutné, aby byly v EU dodržovány legislativní cíle týkající se komunálního odpadu, recyklace a skládkování, vytýčené zatím do roku 2035.
Sektor odpadové hospodářství je jednou z důležitých částí celého systému oběhového hospodářství, jehož strategii stanovila Evropská komise ve svém Akčním plánu pro oběhové hospodářství.
Současná krize, která zasáhla hlavně malé a střední podniky a průmysl, poukázala současně na slabiny v hodnotových a zdrojových řetězcích. Nová strategie oběhového hospodářství výrazně pomůže sníží emise CO2, bude stimulovat hospodářský růst a vytvoří další pracovní příležitosti.
Aby mohl odpadový sektor maximálně využít svůj potenciál a dobře splnit svoji roli v oběhovém hospodářství, je třeba vyřešit některé aktuální otázky. Je nutné zachovat status biologicky rozložitelného odpadu ve směrnici o obnovitelných zdrojích energie, dále uznat energetické využití selektivně sbíraného bezpečného odpadu v Taxonomii EU a v neposlední řadě zavést legislativní podmínky pro urychlení vybudování dalších recyklačních technologií v EU.
Jak by měla opatření pro zvýšení recyklace vypadat?
- zavést veřejnou podporu
- legislativně ukotvit povinné obsahy recyklátu ve výrobcích
- dodržovat a vyžadovat kritéria zeleného zadávání veřejných zakázek
- snížit DPH u produktů obsahující recyklát
- stanovit pravidla pro obchodování materiálů z recyklace
Zdroj: freepik.com
Comments are closed.