Váš „foodprint“ nebo také „potravinový otisk“ je výsledkem všeho, co je potřeba k tomu, abyste dostali jídlo z farmy na talíř. Mnoho z těchto procesů je pro spotřebitele neviditelné.
Stejně jako jiné formy ekologické stopy může i foodprint obsahovat více parametrů pro kvantifikaci celkového dopadu potravin na životní prostředí, včetně uhlíkové stopy či vodní stopy. Foodprint se také pokouší zachytit sociální a etické náklady na výrobu potravin.
Pár tipů na snížení vašeho foodprintu …
- Nakupujte lokálně, s rozumem i starým dobrým seznamem
Než vyrazíte do obchodu, připravte si nákupní seznam a dobře zvažte, co doopravdy potřebujete a na jak dlouho. Upřednostněte větší balení u těch potravin, kterých doma spotřebujete hodně. Naopak, u nižší spotřeby potraviny volte takové balení, o kterém si budete jisti, že potravinu zkonzumujete celou a nevznikne zbytečný potravinový odpad. Nenaleťte slevovým chytákům a raději podpořte lokální prodejce.
2. Nesuďte jídlo podle vzhledu ani stáří
I nevzhledně působící ovoce či zelenina se kvalitou i chutí často vyrovnají „atraktivnějším“ kusům v regálu. Nákupem zralejších ušetříte na uhlíkové stopě, neboť zabráníte jejich vyhození a plýtvání.
3. Jezte v rytmu přírody
Na jaře cibuli, v létě rajčata, na podzim jablka… Potraviny, které momentálně zrají nebo se sklízí, zpravidla potřebují méně vody a energie. Pokud více zohledníte danou roční lokální sklizeň a zrání, ušetříte CO2 za transport ovoce a zeleniny z dovozu, a jídlo se vám navíc odmění lepší chutí, živinami a vitamíny.
4. I vodu pijte s mírou
Asi každý někdy slyšel, že je ekologičtější pít vodu z kohoutku, která je na většině území Česka pitná a nezávadná. Na šetrné hospodaření s vodou je však dobré pamatovat, i když vaříme kávu nebo oběd. Přírodě a planetě pomůžete i adekvátním plněním rychlovarné konve nebo vařením s pokličkou.
Zdroj: freepik.com