Potravinové obaly – zejména plastové – bývají častým terčem kritiky v diskurzu o klimatických změnách. Nic však není černobílé. A ačkoli pohled na pohozený sáček nebo pláž pokrytou PET lahvemi budí odpor a hněv, studie ukazují, že balení potravin – při jejich správném výběru a recyklaci – stále přinášejí více užitku než škody.
Plastové obaly jako prevence plýtvání potravinami
Plastové fólie a sáčky totiž výrazně prodlužují trvanlivost potravin a nápojů, a tím pomáhají zamezovat jejich plýtvání. Ať už se jedná o salátovou okurku, hroznové víno nebo maso, díky plastovému (či vakuovanému) obalu vydrží potraviny čerstvé několikanásobně déle.
Problém plýtvání jídlem (foodwaste) má přitom negativní dopady na klimatické změny, ale i na ekonomiku, hladovění apod. Nejenže přichází nazmar energie a finance vynaložené na produkci a transport potravin – další problém představuje metan vznikající na skládkách.
V součtu tak 1 kg vyhozeného jídla v průměru zatíží životní prostředí asi 350 gramy CO2. Pro srovnání – plastový obal pro 1 kg potravin má na svědomí „pouze“ cca 70 g skleníkových plynů. Podle dalšího zdroje vznikne globálně výrobou všech potravin více skleníkových plynů, než kolik si za stejný čas vyžádá lodní, letecká a automobilová doprava dohromady.
Není obal jako obal – jak zvolit vhodný obalový materiál
Samozřejmě nelze podíl obalů na znečišťování, potažmo oteplování planety ani bagatelizovat či popírat.
Aby obaly správně plnily svou funkci, je nutné zvážit jejich velikost a tvar, výběr správného materiálu a možnosti recyklace.
Je chyba, pokud je jediným úkolem obalu prezentovat výrobek, který navíc obal téměř nepotřebuje. Stejně špatně obhajitelná je také volba nadměrných či těžkých materiálů tam, kde existují vhodnější alternativy.
Tolik kritizovaným plastům totiž nelze upřít nejen vynikající ochranné vlastnosti, tak především lehkost. Zdánlivě banální fakt se výrazně projevuje v nižší míře produkce skleníkových plynů v rámci transportu potravin. Pro srovnání výroba 1litrové PET lahve vyprodukuje 107 g CO2, zatímco výroba skleněné lahve stejného objemu 324 g CO2, tedy 3x více.
Zdroj: freepik.com