Životní cyklus obalů začíná výrobou obalového materiálu a končí nejlépe recyklací obalu.
V celém cyklu působí řada subjektů se svojí jasně určenou rolí.
Pojďme se podívat na úlohu AOS neboli autorizované obalové společnosti.
Obalové materiály jsou vyráběny z přírodních či fosilních zdrojů a dále jsou upravovány na konkrétní typy obalů. Celá konstrukce obalů je vyráběna dle specifických požadavků firmy, která obal plní potravinami, nápoji, kosmetickými nebo drogistickými produkty. Kvalitní obal musí uchovávat všechny vlastnosti baleného výrobku podle předepsaných norem. Obal zajišťuje funkci bezpečností, přepravní, designovou, informační a recyklační.
U potravinářských výrobků je velmi důležitá role ochrany před kontaminací a uchování zdravotně nezávadné potraviny pro naši konzumaci.
Balené výrobky jsou od výrobce distribuovány přes velkosklady do supermarketů, menších lokálních obchodů a k dalším prodejcům. Zde je to již poslední krok ke spotřebiteli. Obal, který si spotřebitel zakoupí spolu s výrobkem, se tímto stává jeho majetkem. Spotřebitel rozhoduje, jak bude dále s obalem nakládáno.
Proto, aby měl spotřebitel rozhodování jednoduché a pohodlné, využívá služeb neziskové Autorizované obalové společnosti (AOS), která funguje podle pravidel Rozšířené odpovědnosti výrobce (EPR systému) a zajišťuje zpětný odběr a využití odpadů z obalů. Výrobci, uvádějící do oběhu výrobky s obaly, jsou povinny hradit poplatky za zpětný odběr a využití obalových odpadů. Tento poplatek je zahrnut dále v konečné ceně výrobku pro spotřebitele. Tím, že spotřebitel zakoupí balený výrobek, současně přispívá na bezchybný chod celého systému. Aby měl spotřebitel jistotu, že je tento jeho poplatek správně využíván, měl by být sám motivován třídit veškerý obalový odpad. Tzn. měl by využít službu, kterou si zaplatit a zbytečně neplýtvat svými vynaloženými finančními prostředky.
Nevytříděné obaly se hůře separují na třídících linkách, mohou být zbytečně znečištěny a toto vše přináší zvýšené náklady zpracovatelům odpadu. Přitom stačí jednoduše efektivně využít spotřebitelem zaplacenou službu a vhodit použitý obal do barevné popelnice.
Jak celý neziskový systém těchto služeb funguje?
Zakoupený obal výrobku spotřebitel vyhodí do barevných kontejnerů pro tříděný odpad, které se nachází v průměru do 100 m od bydliště. Svozové firmy kontejnery vysypou a odpad odvezou na třídící linky. Zde jsou dotříděny podle druhu a budoucího zpracování. Recyklovatelné materiály jsou dále do jednotlivých recyklačních závodů, nerecyklovatelné materiály jsou z velké části energeticky využívány.
Poplatky, které AOS hradí výrobci, jsou využívány z 88 % na zajištění nákladů na sběr a recyklaci či další využití odpadů. 3 % z poplatků jsou určeny dle zákona na vzdělávání, na propagaci třídění a recyklaci obalů.
Náklady na evidenci obalů včetně služeb svým klientům, náklady na evidenci odpadů a služby obcím, povinné audity a kontroly představují celkem 5 %. Administrativní náklady AOS činí 2 %. Povinný odvod do Státního fondu životního prostředí a daně jsou také 2 %.
Několik pozitivních faktů z ČR:
- minimálně 73 % obyvatel aktivně třídí odpady
- nejméně 76 % obalů je vytříděno a předáno k recyklaci nebo dalšímu využití
- každý z nás ročně vytřídí alespoň 66,8 kg odpadu
Zdroj: freepik.com
Comments are closed.