Zvýšení úrovně recyklace plastů je jedním z cílů oběhového hospodářství. Pro splnění tohoto úkolu je ale nutné zajistit recyklaci těch plastů, které nejdou nyní mechanicky recyklovat kvůli znečištění nebo jsou malého rozměru tzv. výmět. Řešením je chemická recyklace. Zde je ale nutné stanovit pravidla pro výpočet výtěžnosti plastového recyklátu.
Kolik má každý členský stát EU recyklovat obalových plastů stanovuje směrnice CEP (circular economy package) a tyto cíle současně potvrzuje i nové nařízení PPWR (packaging and packaging waste regulation). Minimální limity recyklace plastů jsou 50 % v roce 2025 a 55 % v roce 2030. Nyní v Česku mechanicky zrecyklujeme zhruba 46 % obalového plastového odpadu. Zbytek plastů je spalováno nebo skládkováno, protože je nelze použít pro mechanickou recyklaci. Tuto situaci ale umí vyřešit chemická recyklace, která právě tyto špatně mechanicky recyklovatelné plasty umí zpracovat na panenský čistý polymer, určený i pro potravinářské obaly.
Evropský průmysl a Evropská komise (EK) pracují na tom, aby byla chemická recyklace co nejdříve realizována podle jednotných a jasných pravidel. Je to nejen z důvodů splnění cílů úrovně recyklace, ale také z důvodu nové povinnosti podle PPWR přidávat do každého plastového obalu určité procento recyklátu. Nejedná se pouze o PET obaly, které rezonují v médiích, ale o všechny druhy plastových obalů (HDPE apod). Chemická recyklace je zárukou zajištění dostatečného množství recyklátu na trhu a v té nejvyšší kvalitě shodné s primárními novými plasty.
Technologie chemická recyklace se dělí na tři základní typy. Pyrolýzu, plazmatické zplyňování a depolymeraci. Pyrolýza a plazmatické zplyňování jsou určeny pro zpracování všech druhů plastů kromě PET. Depolymerace je technologie vhodná právě pro PET obaly.
U těchto tří typů technologií jsou ale rozdíly ve výtěžnosti recyklátu, a to je právě předmětem diskusí mezi evropskými asociacemi a EK.
Depolymerace PET je považována za nejefektivnější typ chemické recyklace. Výtěžnost je zhruba až 90 % rPET panenské kvality. U pyrolýzy a gasifikace je výtěžnost menší. Například asociace Chemical Recycling Europe (CRE) se ohrazuje proti tvrzení další evropské asociace Zero Waste Europe (ZWE), která uvádí, že z pyrolýzního oleje, který je hlavním produktem pyrolýzy a gasifikace, lze vytěžit maximálně 2 % recyklovaného plastu.
Výpočet výtěžnosti plastového recyklátu je klíčový pro zahrnutí chemických recyklátů do výpočtu celkové míry materiálového využití plastových odpadů neboli úrovně recyklace.
Odborníci odpadového hospodářství navrhují stanovit měřící bod chemické recyklace (ukončení režimu odpadu) na úrovni vstupu do petrochemie. Je to stejný princip jako u recyklace papíru, kde je to vstup do recyklační technologie papírny anebo u železného šrotu, zde je to vstup do tavícího procesu v železárnách.
Jiný názor má ale EK a její Společné výzkumné středisko (JRC). Podle něj proces chemické recyklace musí projít krokem repolymerizace. V tomto případě může být ukončen režim odpadu až v okamžiku, kdy výstupní plast – recyklát splňuje všechny požadavky na kvalitu produktu. Pro technologii depolymerace PET je podle této metody zajištěna stále velká výtěžnost rPET až 90 %. Problém ale nastává u zpracování plastů pyrolýzou nebo plazmovým zplyňovaním, zde by pak výtěžnost recyklátu byla opravdu velmi nízká.
Podle časového harmonogramu představí JRC v prvním kvartále letošního roku finální návrh pro určení měřícího bodu, který od dubna loňského roku konzultuje se stakeholdery evropského odpadového hospodářství.
Dalším důležitým úkolem je určení pravidel pro výpočet obsahu platového recyklátu v konečném výrobku. Zde již nastal pozitivní posun a v novém prováděcím rozhodnutí Komise pro výpočet, ověřování a předkládání údajů o obsahu recyklovaného obsahu (z mechanické recyklace) v plastových nápojových lahvích se Komise zavazuje do 31. března 2024 navrhnout doplnění, které stanoví metodiku i pro chemickou recyklaci.
Na podpoře chemické recyklace se výrazně podílí i Ministerstvo životního prostředí ČR, které nyní pracuje na vyhlášce, která určí způsoby prokazování zpracování odpadu termochemickými procesy pro další materiálové využití a zápočet do úrovně recyklace. Pokud se to podaří, bude ČR jednou z prvních zemí v EU s definovanými pravidly pro chemickou recyklaci.
Comments are closed.