Na počátku ledna převzala Belgie předsednictví v Radě EU a jedním z cílů půlročního mandátu je znovu otevřít mezi členskými státy debatu pro zavedení kontroverzního nutričního označování potravin Nutri-score.
Belgie chce 25. dubna uspořádat expertní sympozium pro členské státy a sdílet zkušenosti států, které Nutri-score již používají a mezi státy, které označování odmítají. Od roku 2017 barevně kódovaný systém označování potravin podle nutričních hodnot zavedla již Francie. Začátek stupnice A – zelená znamená nejzdravější, konec stupnice E – červená barva znamená nejméně zdravé. Od roku 2023 se zhoršily parametry pro mléko a snídaňové cereálie, naopak se zlepšili u olivového oleje a dalších tuků rostlinného původu.
I když Komise uvádí, že pro Nutri-score je nutný celoevropský model a v rámci strategie potravinové politiky EU „Z farmy na vidličku“ stanovila plošné zavedení označování na obalech potravin do konce roku 2022, byla iniciativa Komise marná a legislativa byla nakonec v roce 2022 odložena. Důvodem byl nesouhlas mezi členskými zeměmi a polarizace názorů. Nejvýrazněji proti Nutri-score vystupuje Itálie a naopak prosazuje vlastní alternativní schéma „nutrinform battery“, se kterým souhlasilo dalších šest zemí EU.
Protože je Belgie součástí mezinárodní koalice pro správu Nutri-score, kam patří dalších pět členských států EU a Švýcarsko, je její snahou přinést kompatibilní značení a další prosazení napříč EU.
Comments are closed.