Rok 2021 přinesl obyvatelům a obcím ČR mnoho změn, které přímo ovlivnily jejich každodenní život. Od 1.1.2021 začala platit nová odpadová legislativa, na kterou Česká republika čekala mnoho let a jež zásadním způsobem ovlivňuje nastavení odpadového hospodářství a oblast třídění a recyklace obalových odpadů.
Odpadové evropské směrnice „O obalech a obalových odpadech“ (CEP) a „O omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí“ (SUP) kladou na Českou republiku a ostatní členské země nové cíle a požadavky v oblasti recyklace. Evropská směrnice SUP měla být do české legislativy implementována do července letošního roku. Protože se tomu tak nestalo, bude SUP jedním z prvních zákonů, který začne nová Poslanecká sněmovna na konci letošního roku projednávat.
V Evropské unii se každoročně vyprodukuje 173 kilogramů obalů na osobu.
Cílem nové evropské odpadové legislativy je snížení množství obalových odpadů určených ke konečnému odstranění.
Ministerstvo životního prostředí v letošním roce vypracovalo Strategický rámec cirkulární ekonomiky České republiky 2040 („Cirkulární Česko 2040“), který reflektuje nezbytnost prosazení principů oběhového hospodářství v České republice a zdůrazňuje oběhové hospodářství jako prioritu České republiky.
Jak Český obalový systém funguje?
Systém zpětného odběru, využití a recyklace obalových odpadů je v ČR na základě Zákona č. 477/2001 Sb. o obalech, zajišťován jednou nebo více Autorizovanými obalovými společnostmi (AOS), neziskovým systémem.
Systém je založen na vzájemné spolupráci obalového průmyslu, obcí a odpadářského sektoru. Výrobci, dovozci nebo plniči baleného zboží, kteří mají uzavřenou smlouvu s AOS, vykazují vždy za každé čtvrtletí množství obalů uvedených na trh či do oběhu v ČR. Z těchto dat jim AOS následně stanovuje poplatek za zajištění služby sdruženého plnění zpětného odběru a využití obalů dle sazebníku uveřejněného na www.ekokom.cz.
AOS z takto získaných prostředků financuje systém prostřednictvím smluvních partnerů, kterými jsou zejména obce ČR, coby původci komunálních odpadů a odpadové společnosti, které odpady dotřiďují, ale i finální zpracovatelé.
Česká republika patří ke špičce Evropy
Český systém zajišťovaný Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM dlouhodobě patří k nejlepším v Evropské unii z pohledu míry třídění, účasti obyvatel na třídění i hustoty sběrné sítě. Odpad v současné době třídí již 73 % obyvatel ČR a 76 % vyrobených obalů je ročně předáno k dalšímu zpracování a recyklaci.
Dle posledního známého srovnání v míře zpětného odběru plastových obalů patří naše země na třetí místo všech zemí EU. Díky správně nastavenému systému plní ČR již nyní některé evropské cíle stanovené pro rok 2025, jako je například výše procenta zpětného odběru PET lahví, na rozdíl od mnoha zemí EU.
Česká republika má kvalitní síť barevných kontejnerů v ulicích a menších nádob na tříděný odpad umístěných přímo u domů. Aktuálně je jich už přes 558 tisíc. Na jedno sběrné místo v průměru připadá kolem 100 obyvatel, což je v konkurenci ostatních evropských zemí velmi dobrý výsledek. K nejbližším barevným kontejnerům musíme ze svých domovů ujít v průměru jen 90 metrů – to je zhruba 130 kroků. Tyto parametry řadí Českou republiku mezi evropskou elitu.
Splníme recyklační cíle EU?
Díky vysoké míře třídění se ČR nachází ve velmi dobré pozici k naplnění cílů EU vyplývajících z nových evropských směrnic.
Podle odhadů při uplatnění aktuálně známých pravidel na výsledky roku 2020 bude podle nové evidence recyklováno zhruba 87 % papírových, 83 % skleněných a 61 % kovových obalů. U těchto komodit tedy dojde k naplnění cílů EU bez větších změn. U plastů je míra recyklace odhadována na 40 % – zde EU stanovuje do roku 2025 cíl nejméně 50 %. EU proto dává členským zemím určitý čas se novým podmínkám přizpůsobit.
Zdroj: freepik.com