Může podle Vás chemická recyklace nahradit povinné zálohování PET lahví?
První položenou otázkou v naší anketě #4 byl dotaz, zda respondenti považují chemickou recyklaci za plnohodnotný substitut diskutovaného povinného zálohování PET lahví.
Jak můžeme vidět níže v grafu, na otázce, zda by byla chemická recyklace dostačující, se odpovídající neshodli. Názorové rozdělení respondentů u tohoto dotazu odpovídá zhruba polovině ve prospěch každé z odpovědí.
Respondenti ve prospěch chemického recyklování uváděli, že se díky novému typu recyklace rozšiřují možnosti následného využití plastů a může tak dojít ke zvýšení míry recyklace a redukci znečišťování životního prostředí plasty.
U záporně odpovídajících respondentů se často opakoval názor, že samotná mechanická recyklace PET lahví je dostatečně efektivní a není nutná chemická recyklace.
Objevil se zde i návrh na současné zavedení povinného zálohování PET lahví a chemické recyklace, nejedná se totiž o vzájemně se vylučující metody a jejich vzájemné doplňování by mohlo vést ke zvýšení celkové efektivity recyklace.
Koupíte si velké levnější balení potravin, i když víte, že celou potravinu nezkonzumujete a část jí vyhodíte?
U následujícího dotazu, zda by odpovídající upřednostnili větší, levnější balení potravin, a to i přes vědomí možného plýtvání s potravinami, reagovala většina respondentů záporně.
Bezmála 70 % odpovídajících v anketě zaškrtla, že pokud by bylo větší balení ekonomicky výhodnější, nerozhodli by se pro něj. S vědomím skutečnosti, že by balení nespotřebovali celé a zbytek potravin by tak museli vyhodit, by se rozhodli pro menší, byť dražší balení.
Pro upřesnění mnozí uváděli, že opravdu kupují jen to, co spotřebují a neradi plýtvají. Nákupem levnějšího většího balení by totiž vlastně k ekonomické úspoře ani nedošlo, pokud by se nezkonzumovaná část potravin vyhodila.
Třídění kávových kapslí
K našemu překvapení většina respondentů této otázky odpověděla, že kávové kapsle vůbec nevyužívá, a to z důvodu, že kávu nekonzumují nebo preferují tradiční způsoby přípravy kávy jako je pákový kávovar či moka konvička.
Z dotazovaných, kteří kávové kapsle využívají, převážná většina předmětné kapsle třídí. A to buď formou vrácení těchto kapslí jejich výrobci do kamenných obchodů nebo objednáním sběru přímo od výrobce (ten současně s novou objednávkou kapslí umožňuje sběr a následnou recyklaci již použitích kapslí).
Druhý dotaz, ve vztahu ke kávovým kapslím, byl mířen na nejefektivnější způsob třídění a sběru kávových kapslí. Z odpovědí vyplývá:
- Umožnění sběru a třídění výrobcem kávových kapslí, a to buď objednáním sběru kávových kapslí v souvislosti se zavážkou nové objednávky nebo vrácením kapslí do kamenného obchodu výrobce.
- Sběr a třídění za využití již zavedených šedých kontejnerů na tříděných odpad určených pro kovy a hliník.
Zhruba 10 % respondentů uvedlo, že kávové kapsle netřídí a po jejich spotřebování je vyhazují společně se směsným odpadem. Respondenti nebyli dostatečně obeznámeni s již existující možností sběru a třídění kávových kapslí.