ZBYTEČNĚ NADMĚRNÝM OBALŮM ODZVONILO

DOTAZNÍK #9
Váš názor nás zajímá!

Obaly projdou v následujících letech velkou změnou. Předložený návrh nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR) je nyní projednáván v Evropském parlamentu a po jeho schválení bude nařízení účinné ve všech zemích EU. Změny se okamžitě promítnou do každodenního života všech občanů, a proto jsou navrhované změny detailně analyzovány a připomínkovány asociacemi napříč EU.

Mezi navrhované změny patří i zákaz a omezení některých druhů obalů. Jsou to plastové přebaly sdružující více výrobků v obchodech, dále jednocestné obaly na ovoce a zeleninu v množstvím menším než 1,5 kg s výjimkami pro schnoucí, vadnoucí a křehkou zeleninu a ovoce. V restauračních zařízeních se nesmějí používat jednocestná porcovaná balení dochucovadel, omáček, sladidel, přísad do kávy apod. Pro kosmetické, hygienické a toaletní produkty je zákaz jakýchkoli jednocestných obalů pod 50 ml v případě tekutých produktů a 100 ml v případě netekutých produktů.

  Souhlasíte se zákazem těchto typů obalů?
  AnoNe
  Další novinkou je povinnost biodegradabilních obalů. Čajové sáčky, kávové kapsle, nálepky a cenovky používané na zelenině a ovoci, tenké plastové sáčky na balení musí být do dvou let od účinnosti nařízení biodegradabilní a kompostovatelné v průmyslovém kompostu.
  Musí pro ně být rovněž zajištěn sběr v rámci sběru bioodpadu.
  Je kompostování vhodná metoda využití pro tyto výše uvedené typů použitých obalů?
  AnoNe
  Tolik kritizované zbytečně nadměrné obaly budou s pomocí PPWR konečně vyřešeny. Nová regulace ale zavádí velmi složité certifikace a registrace podrobností o způsobu konstrukce obalu, prokazování, že to jinak nejde podložené testy a technickou dokumentací pro každý balený výrobek včetně CAD/CAM souborů a metodologie testování.
  Pokud výrobce nahradí obalový materiál jiným lehčím materiálem nejedná se o minimalizaci.
  Je v pořádku, aby byli výrobci zatěžování obsáhlou administrativou k prokazování správné velikosti svého obalu?

  AnoNe
  Děkujeme za Vaše odpovědi. Výsledky dotazníku sledujte na naši webové stránce: www.obaly21.cz.