ČESI I BEZ POVINNÉHO ZÁLOHOVÁNÍ SBÍRAJÍ STÁLE VÍCE PET LAHVÍ NEŽ SLOVÁCI SE ZÁLOHAMI

DOTAZNÍK #12
Váš názor nás zajímá!

Na jaře letošního roku představilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP) základní parametry nového zákona o povinném zálohování. Detailní paragrafové znění zákona se na MŽP právě dokončuje a brzy bude předloženo do mezirezortního připomínkového řízení k případným dalším úpravám před řádným legislativním procesem. Souběžně v Bruselu probíhá evropský legislativní proces nového Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR), který také upravuje parametry zálohového systému. Ne všechny státy EU jsou se zavedením povinnosti zálohovat v souladu, o čemž hovoří i pozměňovací návrhy předložené poslanci Evropského parlamentu (EP). O kompromisních verzích změn PPWR se bude hlasovat na plénu EP na počátku října a poté bude projednán Radou.

Povinné zálohování se tak na podzim opět stane velmi horkým tématem. Jedním z hlavních důvodů pro zavedení systému záloh, je podle jeho prosazovatelů zvýšení sběru PET lahví a plechovek a zajištění jejich cirkularity.

Nízká úroveň sběru PET lahví a plechovek byla podle nápojového průmyslu motivem pro zavedení systému zálohování u našich sousedů. V roce 2022, kdy bylo na Slovensku zavedeno povinné zálohování, vysbírali Slováci okolo 70 % PET lahví. V letošním roce by pak měli Slováci podle plánu vysbírat 80 %.

Češi ovšem již nyní vysbírají okolo 82 % PET nápojových lahví, a to i bez nákladného povinného zálohového systému.

  Je podle Vás nutné, aby byl u nás zaveden systém povinného zálohování, když Česko patří mezi nejlépe třídící země EU?
  AnoNe
  Nedávný průzkum společnosti Incomind potvrzuje, že v případě povinného zálohování více jak 2/3 zákazníků omezí nákupy nápojů v PET lahvích. Dále 11 % spotřebitelů by nápoje v PET lahvích přestalo kupovat úplně.
  Souhlasíte s tvrzením, že je jedno, z jakého materiálu (plast, sklo, kov, nápojový karton) je obal, protože důležitý je kvalitní a nezávadný obsah/produkt?
  AnoNe
  Města a obce, ale také my spotřebitelé prostřednictvím poplatků za obaly v ceně výrobků, jsme zaplatili vysoké náklady na vznik a rozvoj kvalitní sběrné sítě obalových odpadů. Je správné, aby tyto nemalé investice byly zmařeny při zavedení systému povinného zálohování?
  AnoNe
  Děkujeme za Vaše odpovědi. Výsledky dotazníku sledujte na naši webové stránce: www.obaly21.cz.