ČESI I BEZ POVINNÉHO ZÁLOHOVÁNÍ SBÍRAJÍ STÁLE VÍCE PET LAHVÍ NEŽ SLOVÁCI SE ZÁLOHAMI

DOTAZNÍK #12
Váš názor nás zajímá!
Výsledky dotazníku #12

Na jaře letošního roku představilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP) základní parametry nového zákona o povinném zálohování. Detailní paragrafové znění zákona se na MŽP právě dokončuje a brzy bude předloženo do mezirezortního připomínkového řízení k případným dalším úpravám před řádným legislativním procesem. Souběžně v Bruselu probíhá evropský legislativní proces nového Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR), který také upravuje parametry zálohového systému. Ne všechny státy EU jsou se zavedením povinnosti zálohovat v souladu, o čemž hovoří i pozměňovací návrhy předložené poslanci Evropského parlamentu (EP). O kompromisních verzích změn PPWR se bude hlasovat na plénu EP na počátku října a poté bude projednán Radou.

Povinné zálohování se tak na podzim opět stane velmi horkým tématem. Jedním z hlavních důvodů pro zavedení systému záloh, je podle jeho prosazovatelů zvýšení sběru PET lahví a plechovek a zajištění jejich cirkularity.

Nízká úroveň sběru PET lahví a plechovek byla podle nápojového průmyslu motivem pro zavedení systému zálohování u našich sousedů. V roce 2022, kdy bylo na Slovensku zavedeno povinné zálohování, vysbírali Slováci okolo 70 % PET lahví. V letošním roce by pak měli Slováci podle plánu vysbírat 80 %.

Češi ovšem již nyní vysbírají okolo 82 % PET nápojových lahví, a to i bez nákladného povinného zálohového systému.


Je podle Vás nutné, aby byl u nás zaveden systém povinného zálohování, když Česko patří mezi nejlépe třídící země EU?

11 % ANO
89 % NE

Některé z vašich odpovědí:

Nesmysl, neekologické dopravovat odpad daleko do obchodu po jednotlivcích.

Blíž, než do obchodu je ten správný kontejner.

Češi třídí výborně, je to zcela zbytečná investice, vyhozené peníze a neekologické a obtěžuje to, já osobně bych to dál házela do tříděného plastu (PET kupuji výjimečně). Obecní úřad přijde o peníze za PETky, které jsou v tříděném odpadu nejcennější a zvýší se jemu a potažmo všem lidem náklady za odvoz odpadu.

Ano. Větší motivace pro výrobce vyrábět recyklovatelnější lahve. Lépe pro lidi. Nejlépe pro bezdomovce, aby měli co vracet.

PET lahve moc nekupuji a pokud ano, tak je 100% odevzdáváme do plastů. Zálohování zkomplikuje jejich ukládání, nakupuji cestou z práce a nebudu tahat prázdné lahve celý den v tašce.

Neumím si představit tahat dvacet PETek v pytli do obchodu.

Třídíme dost a každý má kontejner na plasty kousek od domu a nemusíme doma skladovat vzduch v lahvi.

Náš současný systém barevných kontejnerů funguje dobře, stačí jej jen dále rozvíjet a vhodně doplnit.

Důvod jste uvedli přesně – Češi třídí a jsou naučení. Na každém rohu je žlutá popelnice. Navíc každá pátá láhev neskončí v přírodě, jak tvrdí prosažovači. Vsadím se, že nejmíň 15 % je někde v garáži jako láhev na olej atd. Zavedením zálohové systému zmizí žluté popelnice a přestanou se třídí např. kelímky od jogurtu, které se budou z pohodlnosti házet do komunálu. Budování drahých podzemních kontejnerů přijde vniveč. Bude se řešit logistika obrovského množství vzduchu. Je x dalších sofistikovanějších důvodu.

Ještě mi nikdo pořádně nevysvětlil, kde je ten přínos. A zároveň tedy tím vlastně říkáme, že žluté popelnice jsou k ničemu?

Protože je to jen další buzerace navíc.

Ano. Zajistí se lepší recyklace, třídění není vše, proces recyklace je složitější, pokud je PET znečištěn či smíchán s ostatními typy plastů ve žlutých kontejnerech. Zálohování přinese oddělení PET od ostatních plastů a zajistí jeho snadnější recyklaci. Často si lidé pletou slova jako recyklace a třídění. Třídění v ČR je náročný proces, který je i finančně nákladný hlavně na dotřiďovacích linkách.

Protože třídíme i bez toho trapnýho a zbytečně drahýho biče.

Nedávný průzkum společnosti Incomind potvrzuje, že v případě povinného zálohování více jak 2/3 zákazníků omezí nákupy nápojů v PET lahvích. Dále 11 % spotřebitelů by nápoje v PET lahvích přestalo kupovat úplně.


Souhlasíte s tvrzením, že je jedno, z jakého materiálu (plast, sklo, kov, nápojový karton) je obal, protože důležitý je kvalitní a nezávadný obsah/produkt?

62 % ANO
38 % NE

Některé z vašich odpovědí:

Ekologie je důležitá také, kvalita produktu by měla být ale prioritou.

Hlavně musí být obal dobře recyklovatelný a pro spotřebitele jasně identifikovatelné, kam patří vytřídit.

Jsem primárně pro větší rozšíření „bezobalu“, ráda bych nakupovala v „bezobalu“, ale nemám ho dostupný. Čím méně obalů, tím lépe. Sklo mi připadá fajn jako vratné, tam bych byla i pro zálohy, lze beze změny opakovaně použít.

Jakýkoli obal je odpad a mělo by se spíš počítat s výhodností recyklace. Je mi jedno, v čem je nápoj zabalený, pokud by se nevrátily socialistické plastové sáčky na mléko.

Pokud přijde zálohování, tak omezíme kupování petek na minimum.

Protože nepiji obal, ale obsah. A pokud ho obal nekontaminuje, tak je mi 1 z jakého materiálu je.

Ten obal bude třeba vyhodit a bylo by dobré ho znovu použít. Otázkou je, co je lépe udržitelný obal… Plasty to nebudou. Sklo? Nevím…

Jsou to spojené nádoby. Dobré pivo koupím ve skleněné lahvi (dle potřeby výjimečně v plastu, nebo v plechu) stejně tak, jako hnusné pivo nekoupím ani ve skle, ani v plastu, ani v hliníku.

Už jen kultura stravování. Opravdu chceme jogurt vymačkávat z papírového pytlíku?

Každému vyhovuje něco jiného. Kupovat pro rodinu dvanáct litrů mléka ve skle je dost nepraktické. A pivo v plastu zase leckomu vadí.

Budou-li k dispozici jiné jednorázové materiály, raději koupím nápoje v nich, které pak odhodím v kontejneru před domem, než abych použité a znečištěné obaly nosila do obchodu.


Města a obce, ale také my spotřebitelé prostřednictvím poplatků za obaly v ceně výrobků, jsme zaplatili vysoké náklady na vznik a rozvoj kvalitní sběrné sítě obalových odpadů. Je správné, aby tyto nemalé investice byly zmařeny při zavedení systému povinného zálohování?

11 % ANO
83 % NE

Některé z vašich odpovědí:

Hlavně obce investují do barevných kontejnerů a potřebují z nich získávat obchodovatelnou surovinu. PET lahve a nápojové plechovky jim budou chybět.

Ano. Je to jedno, pojďme s dobou…

S provozem odpadového hospodářství jsem spokojen, povinné zálohování bude jen komplikací.

Proč mařit osvědčené investice?

Vyhozené veřejné peníze jdou evergreenem posledních vlád.

Rozumný hospodář to neudělá. Navíc by zálohováním měly od zákazníků velké peníze půjčeny bezúročně.

Mě na tom spíš vadí, že tady X let všem tlučem do hlav, že třídit se vyplatí a najednou jim řekneme, že jsme jim těch kolik, 20 let lhali. Ano, realita je určitě složitější, ale spousta lidí jede na úrovni Booleovské logiky…

Není to správné, každému se budou doma válet nesešlapané pětky, které by dávno mohly být vytříděny, přičemž starší občané budou těžko chápat, že se nadále budou prodávat i lahve, které zálohované nebudou. Je to obrovská pruda, je z toho smrad a celé je to na dvě věci ten slavný nápad se zálohou na PET. Akorát si zase namasti kapsy firmy dodávající automaty pro výkup. Nikdo jiný. Pro běžného spotřebitele zcela přitěžující záležitost.

Nemám rád plýtvání, lháře a zloděje.

Zahodili by se tak několikaleté investice, což nikdo nechce.

Ano. Nebudou zmařeny, stále budou využívány pro jiné typy obalů, než jsou PET lahve a plechovky.

Systém funguje, proč ho měnit (očividně k horšímu?).

Vůbec se mi nelíbí, že by Češi měli být trestáni, za to, že tak dobře třídí. Nejen tím, že budou muset s obaly chodit do obchodu, ale tím, že to samozřejmě vždy nakonec zaplatí spotřebitel…