Na jaře letošního roku představilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP) základní parametry nového zákona o povinném zálohování. Detailní paragrafové znění zákona se na MŽP právě dokončuje a brzy bude předloženo do mezirezortního připomínkového řízení k případným dalším úpravám před řádným legislativním procesem. Souběžně v Bruselu probíhá evropský legislativní proces nového Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR), který také upravuje parametry zálohového systému. Ne všechny státy EU jsou se zavedením povinnosti zálohovat v souladu, o čemž hovoří i pozměňovací návrhy předložené poslanci Evropského parlamentu (EP). O kompromisních verzích změn PPWR se bude hlasovat na plénu EP na počátku října a poté bude projednán Radou.
Povinné zálohování se tak na podzim opět stane velmi horkým tématem. Jedním z hlavních důvodů pro zavedení systému záloh, je podle jeho prosazovatelů zvýšení sběru PET lahví a plechovek a zajištění jejich cirkularity.
Nízká úroveň sběru PET lahví a plechovek byla podle nápojového průmyslu motivem pro zavedení systému zálohování u našich sousedů. V roce 2022, kdy bylo na Slovensku zavedeno povinné zálohování, vysbírali Slováci okolo 70 % PET lahví. V letošním roce by pak měli Slováci podle plánu vysbírat 80 %.
Češi ovšem již nyní vysbírají okolo 82 % PET nápojových lahví, a to i bez nákladného povinného zálohového systému.