Výrobci si už nebudou moci svévolně označovat své produkty jako zelené, ekologické, udržitelné apod. Nové nařízení o ekodesignu, které stanovuje jasná pravidla pro prokazování udržitelnosti, právě dokončilo svůj legislativní proces.
Nařízení o ekodesignu pro udržitelné produkty (ESPR) schválila Rada 27. května 2024. Platné bude dvacátým dnem po zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie a účinné pak za dva roky, tzn. od druhé poloviny roku 2026. Nařízení, které rozšiřuje, a také nahrazuje předešlou směrnici z roku 2009, která se zaměřovala pouze na energetickou a materiálovou účinnost u 31 skupin výrobků, především elektrických spotřebičů. Podle propočtů Komise se díky nim uspořilo 120 mld. EUR ve výdajích na energii a roční energetická spotřeba u těchto vybraných výrobků byla o 10 % nižší. Další relevantní parametry na ekodesign v rámci ESPR bude moci v dalším období upravovat Komise prostřednictvím delegovaných aktů.
Ekologické požadavky na udržitelnost se týkají všech výrobků kromě automobilů, výrobků související s obranou a bezpečností, potravin, krmiv pro zvířata, farmaceutických produktů a živých organismů. Zvláštní pozornost je věnována definování a implementaci konkrétních požadavků pro vybrané skupiny produktů včetně textilií, nábytku, pneumatik, oceli a hliníku, čistících prostředků a chemikálií, ICT produktů a další elektroniky, právě prostřednictvím budoucích delegovaných aktů.
Nařízení zahrnuje pravidla pro trvanlivost, opětovné použití, modernizovatelnost a opravitelnost, obsah recyklovaných materiálů, repasování a recyklaci, uhlíkovou a environmentální stopu či požadavky na informace. Nově se zavádí digitální pas výrobku, který má obsahovat přesné, aktuální a úplné informace ve vztahu k životnímu cyklu produktu. Od roku 2026 Komise zřídí rejstřík digitálních produktových pasů, který bude uchovávat jedinečné identifikátory jednotlivých výrobků, provozovatelů a zařízení. Rejstřík bude doplněn webovým portálem pro jednoduché vyhledávání a porovnávání informací v digitálních pasech výrobků.
Mezi novinky patří také zákaz ničení neprodaného textilu a neprodané obuvi včetně přesného reportování. Toto opatření má být prevencí pro masovou nadvýrobu textilních výrobků a obuvi a Komise má pravomoc tento zákaz rozšířit v budoucnu i na další výrobky. Malé a střední podniky mají ze zákazu dočasnou výjimku.
Za pozitivní lze považovat i možnost používání nových kritérií ekodesignu při zadávání veřejných zakázek s cílem podpořit nakupování ekologických výrobků. Zadavatelům veřejných zakázek to výrazně ulehčí přesné rozhodování o tom, co je a co není udržitelné, protože pravidla „zeleného zadávání“ jsou v českém zákoně o zadávání veřejných zakázek platná od začátku roku 2021.
Comments are closed.