Obaly tvoří denní součást našeho života a provází nás od použití hygienických prostředků po potraviny. Vlastnosti a funkce obalů se v posledních letech stávají stále důležitější součástí celého produktu, nyní ještě více pod tlakem nových legislativních úprav. Výrobci musí velmi pečlivě vybírat typ obalu, který maximálně ochrání produkt, ale také splňuje přísné legislativní normy, jak hygienické, tak environmentální.
Výraznou změnou a také pozitivním posunem je implementace evropské směrnice o obalech, která je platná v ČR od ledna letošního roku. Součástí této novely Zákona o obalech je zejména Ekomodulace, kdy se výrobci balených produktů snaží o maximální používání obalů dle těchto nových norem. Pro Ekomodulaci platí, že čím lépe je obal recyklovatelný, tím nižší jsou poplatky za kolektivní sběr a materiálové využití obalových odpadů, které spotřebitelé zaplatí v ceně výrobku.
Tato směrnice o obalech je nyní znovu Evropskou komisí aktualizována a bude zveřejněna na konci letošního roku. Nová legislativní úprava bude již po výrobcích vyžadovat, aby v roce 2030 byly všechny obaly recyklovatelné a také, aby obal obsahoval vždy určité procento recyklovaného podílu.
První požadavky na povinné procento recyklátu v obalu přináší nová směrnice Single Use Plastic (SUP), která byla 5.11.2021 schválena Vládou ČR a nyní projde legislativním procesem s očekávaným termínem platnosti od července 2022.
SUP je legislativa, která určuje od 2025 povinné procento recyklátu v obalu, zatím jen pro PET lahve a později, od roku 2030, i pro všechny nápojové plastové obaly.
S budoucí novou revizí směrnice o obalech můžeme však v dalších letech očekávat všechny obaly s povinným procentem recyklátu.
Obaly jsou významnou složkou směsného komunálního odpadu z domácností. Obce jsou povinny převzít veškerý komunální odpad vznikající na jejich území při činnosti nepodnikajících fyzických osob a musí určit místa pro oddělené soustřeďování komunálního odpadu.
Pro většinu obyvatel ČR je třídění odpadů již naprostou samozřejmostí. Pravidelně odnáší tříděný odpad do barevných kontejnerů 73 % lidí. V roce 2020 vytřídil v průměru každý obyvatel ČR 66,8 kg odpadů.
Zdroj: freepik.com