Opakovaně použitelné obaly jsou nový cíl Evropské komise, jak snížit množství obalového odpadu. Například jednorázové papírové obaly budou nahrazeny převážně plastovými obaly na vícero použití. Výrobci papíru nyní představili novou odbornou analýzu posouzení životního cyklu obalu (LCA- life cycle assessment), která hovoří pravý opak. Opětovně použitelné obaly mnohem více zatěžují životní prostředí než tradiční papírové.
LCA analýzu jednorázových a víceúčelových obalů pro rychlé občerstvení zadala odborně připravit organizace European Paper Packaging Allliance (EPPA). Konečná data byla pro co největší transparentnost následně posouzena několika externími odborníky na LCA a akademiky ze Švédska, Německá a Itálie. Potvrzení správnosti analýzy potvrdil také německý TÜV (Technischer Überwachungs-Verein). Výsledky vyvrací obecný názor, že opakovaně použitelné nádobí používané v evropských restauracích rychlého občerstvení má nižší dopady na životní prostředí.
V předešlých příspěvcích komentujeme nový návrhu Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR), který byl Evropskou komisí představen na konci listopadu loňského roku, ke kterému se minulý týden vyjádřila i Česká republika ve schválené rámcové pozici. Mimo jiné uvádí i fakt, že návrh PPWR není podložen odbornými analýzami a dopadovými studiemi, tak jako například hodnocení dopadů regulace tzv. RIA, která je součástí každého nového legislativního návrhu v České republice.
Podle EPPA, je nezbytné, aby legislativní návrhy EU byly vždy podloženy relevantními analýzami a studiemi, a ne pouze odhady. Připravená evropská legislativa pak nemusí být později upravována delegovanými akty, které mohou v době účinnosti zákona výrazně změnit legislativní prostředí.
Při LCA analýze jsou posuzovány všechny faktory podílející se na životním cyklu výrobku. Na první pohled si můžeme myslet, že opakovaně použitelné obaly mají menší dopad na životní prostředí, protože jsou použity vícekrát. Ve skutečnosti má větší negativní dopady na životní prostředí právě praní, mytí a sušení těchto obalů či nádobí na vícero použití.
Systémy na jedno použití spotřebují výrazně méně energie během svého životního cyklu. Podle analýzy opakovaně použitelné nádobí generuje 2,8 krát více CO2e než papírový systém na jedno použití, spotřebuje 3,4 krát více sladké pitné vody, produkuje 2,2 krát více jemných částic, zvyšuje 3,4 krát množství fosilních zdrojů a 1,7 krát acidifikaci půdy. Pokud by byly opakovaně použitelné systémy v EU zavedeny, pak EPPA odhaduje, že by nová další zátěž pro životní prostředí byla srovnatelná se zátěží provozu dalšího 1 milionu benzínových aut a zvýšená spotřeba vody by byla rovna objemu spotřeby pro 0,75 milionu obyvatel. Jednoznačnou výhodou jednorázových papírových potravinových obalů je jejich plná a snadná recyklovatelnost. Recyklace je jedním z klíčových faktorů jednorázových obalů, pokud jsou vyrobeny z jednodruhových materiálů.
Se systémem opakovaného použití mají už své první zkušenosti například ve Francii. Podle jejich protiodpadového zákona, musí provozovny rychlého občerstvení balit sendviče, saláty nebo polévky ve dvou verzích – jednorázové papírové a plastové misky pro odnos s sebou, a k tomu skleněné misky s pryžovými kryty pro konzumaci v místě rychlého občerstvení. Provozovatelé zařízení komentují změny ne příliš pozitivně. Musí neustále řešit, jak umýt, vysušit a skladovat nádobí. Vznikají jim další náklady s přeškolováním personálu a s pořizováním výkonných mycích a sušících zařízení pro dodržení všech přísných hygienický požadavků. Domnívají se také, že zákon nepřinese skutečný očekávaný přínos pro životní prostředí, a naopak povede k vyšším emisím uhlíku, spotřebě energie a vody.
Foto: Freepik.com
Comments are closed.