Obaly 21 Obaly 21 Obaly 21 Obaly 21
  • O PLATFORMĚ
  • MÝTY & FAKTA & REALITA
  • ODPAD & RECYKLACE
  • ZAJÍMAVOSTI
  • VÁŠ NÁZOR
  • CIRKULÁRNÍ ČESKO
  • PODCAST
  • ODBORNÉ ZDROJE
    • PRŮZKUMY & ANALÝZY
  • DESIGN OBALU
Obaly 21 Obaly 21
  • O PLATFORMĚ
  • MÝTY & FAKTA & REALITA
  • ODPAD & RECYKLACE
  • ZAJÍMAVOSTI
  • VÁŠ NÁZOR
  • CIRKULÁRNÍ ČESKO
  • PODCAST
  • ODBORNÉ ZDROJE
    • PRŮZKUMY & ANALÝZY
  • DESIGN OBALU
Lis 23

Podle nového nezávislého průzkumu téměř polovina Čechů nesouhlasí se zavedením povinného zálohování

  • 23. 11. 2023

Na odborné debatě municipalit a zákonodárců byl představen nový průzkum postojů veřejnosti k záměru zavést povinné zálohování PET lahví. Výsledky tohoto nezávislého průzkumu se výrazně odlišují od údajů, které průběžně prezentují prosazovatelé povinného zálohování.

Minulý týden proběhla v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR odborná diskuse k záměru zavést povinné zálohování, kterou organizoval Výbor pro životní prostředí a Podvýbor pro environmentální legislativu EU.

Zálohový systém sběru nápojových lahví by byl paralelní se současnou sběrnou sítí obalového odpadu, kterou města a obce dlouhá léta budují a rozvíjí. Na její tvorbě se podílí nepřímo i každý občan, který v ceně zakoupeného baleného výrobku přispívá na sběr a následnou recyklaci obalů.  Pokud by byla vybudována další sběrná struktura v podobě povinně zálohového systému, bude to pro obce znamenat zmaření dlouholetých investic a logicky se zálohování brání. Odborná diskuse byla proto spoluorganizována Sdružením místních samospráv ČR a Svazem měst a obcí ČR.  

V odborné diskusi vystoupili mimo jiné místopředseda Svazu měst o obcí ČR Pavel Drahovzal, předsedkyně Výboru pro životní prostředí PSP Jana Krutáková, vedoucí odboru cirkulární ekonomiky a odpadů MŽP Jan Maršák a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Pozornost diskutujících se soustředila i na výsledky nového nezávislého průzkumu společnosti INCOMIND na téma Vztah Čechů ke třídění a zálohování PET lahví. Dotazování se zúčastnilo 1000 respondentů ve věku 18+ let v období 31.5. – 4.6. 2023.

Průzkum se soustředil na dvě základní oblasti: 1. Češi a třídění PET lahví, 2. názory na případné zavedení povinného zálohového systému. 

Výsledky jsou následující:

ČEŠI A TŘÍDĚNÍ PET LAHVÍ

Povědomí Čechů o recyklovatelnosti plastů
Povědomí o dobré tříditelnosti a recyklovatelnosti PET lahví je vysoké, téměř tři čtvrtiny Čechů z nabízených možností správně určily, že nejlépe tříditelným a recyklovatelným typem odpadního plastu jsou PET lahve. Znalost faktu roste s úrovní dosaženého vzdělání a vyšší je u mužů. Naopak nižší znalost prokázali mladí a nízkopříjmoví lidé, dále Moravané a obyvatelé středně velkých měst.

Jak Češi nakupují nápoje v PET lahvích
Spotřeba nápojů v PET lahvích je značná. Alespoň někdy je nakupuje 97 % Čechů, pravidelně nakupujících je 58 %, přibližně čtvrtina domácností uvádí vysokou spotřebu nápojů v PET lahvích (více než jeden karton týdně). Spotřeba klesá s věkem a strměji s úrovní dosaženého vzdělání. Naopak viditelně roste s počtem dětí v domácnosti. Nápoje v PET lahvích kupují více obyvatelé obcí do 5 tis. obyvatel, na úrovni krajů zejména Středočeši. Nižší spotřebu deklarují ženy. 

Jak Češi nakládají s prázdnými PET lahvemi    
Na dotázaném reprezentativním vzorku populace se ukázalo, že Češi třídí ve vysoké míře, ačkoli zálohování není v současné době zavedeno. Využívání žlutých kontejnerů uvádí celkem 96 % respondentů, pro 91 % je důsledné třídění zcela standardním způsobem nakládání s PET lahvemi. Celkově vysoká míra důsledného třídění mírně roste s dosaženým věkem. Nejvyšší úrovně 95 % dosahuje u vysokopříjmových skupin. Zcela bez výjimek třídí důsledně obyvatelé Vysočiny.

Představa Čechů o míře třídění PET lahví              
Češi se podceňují, pokud jde o odhad míry třídění. Jen každý devátý správně odhadnul, že míra vytřídění PET lahví v Česku dosahuje 80 %. Naopak čtvrtina se domnívá, že se vytřídí jen polovina PET lahví uvedených na trh a tři z pěti Čechů si myslí, že to je přibližně 60 % či méně. Průměrný odhad v rámci možností 50 % – 80 % je jen 63 %. Více přesných odhadů padlo mezi muži, čtyřicátníky, Pražany a zástupci domácností s 2+ dětmi. Naopak tendenci více podceňovat českou společnost ukázaly krajní věkové kategorie.

NÁZORY NA PŘÍPADNÉ ZAVEDENÍ POVINNÉHO ZÁLOHOVÉHO SYSTÉMU

Představa Čechů o fungování vratného systému PET lahví
Téměř 6 z 10 Čechů si je vědomo, že se zálohovanými PET lahvemi, které se by se vracely neporušené do obchodu, by se nakládalo stejně jako s těmi, které jsou sbírány do žlutých kontejnerů. Naopak v omylu žije 38 % Čechů. Jen 3 % osud PET lahví nezajímá. Mylnou představu o fungování vratného systému mají častěji ženy, středoškoláci, lidé pod 40 let, s nižší až střední příjmovou úrovní, žijící na vesnicích a v menších městech a v krajích Pardubickém, Jihočeském, Středočeském a Zlínském.

Ochota skladovat a vracet nepoškozené PET lahve do obchodů
Plně akceptujících nutnost skladovat a vracet nepoškozené PET lahve do obchodů je stejně jako těch, kteří se naopak proti tomuto důsledku zálohování jasně vyhraňují (19 % :  19 %). Celkově mírně převažují lidé, kteří jsou ochotní skladovat a vracet nepoškozené PET lahve do obchodů nad těmi, kteří ochotní nejsou, a to v poměru 54 % : 46 %. Ochota je vyšší u mužů a zástupců domácností se dvěma či více dětmi. Naopak slabší ochotu vykazují zejména padesátníci a mj. obyvatelé Olomouckého kraje. 

Názor Čechů na alokaci příjmů za recyklaci vratných PET lahví            
Názor na to, kdo především by měl profitovat z příjmů za recyklaci vratných PET lahví je zřejmý, 58 % Čechů upřednostňuje obce, resp. celkem 77 % zastává názor, že by minimálně částečně měly být příjemcem výnosů z recyklace.Naproti tomu pro nápojářské firmy se vyjádřilo jen 8 %, resp. 27 % Čechů jim neupírá podíl na příjmech.Preference obcí rostou se vzděláním, příjmy a mírně i s dosaženým věkem. Pro obce se vyslovují více muži, obyvatelé měst s 50 – 100 tis. obyvateli a lidé žijící na vesnicích.

Názor Čechů na reakci obchodníků na potřebu pokrýt náklady na systém zálohování           
94 % Čechů zastává názor, že náklady na zavedení systému zálohování PET lahví ponese zákazník. 81 % si dokonce myslí, že v celém rozsahu, tj. nikdo další jimi nebude zatížen. 38 % pak vyjádřilo názor, že náklady se promítnou nejen do cen nápojů prodávaných v PET lahvích, ale i do obecné cenové úrovně obchodních řetězců. Zvýšení obecné cenové úrovně se obávají především starší lidé a obyvatelé středních a menších měst.

Postoje k případnému zdražení kvůli nákladům na systém zálohování PET lahví      
44 % populace je proti opatřením, které povedou k dalšímu zvýšení cen. Podobně velká skupina se s ním dokáže smířit. Jen 13 % nemá problém zdražení akceptovat, a to za předpokladu, že opatření povede k dalšímu zvýšení míry třídění.Proti dalšímu zdražování jsou hlavně padesátníci a starší, obyvatelé Jihomoravského, Olomouckého a Královéhradeckého kraje. Naopak problém se zdražením (vyváženým pozitivními efekty zavedeného systému) nemají logicky častěji bohatí a lidé žijící spíše v regionech Čech.

Postoje k případnému rozdílnému přístupu k vracení platových obalů dle typu nápoje 
Rozdílný přístup k nápojovým plastovým obalům dle typu nápoje spíše nedává smysl, jako nelogickou vnímá tuto diferenciaci necelá polovina Čechů. 1/3 se vyjadřuje zdrženlivě s odkazem na nedostatek informací a jen necelá 1/5 akceptuje takový přístup.Kromě toho, že diferenciační přístup je častěji nelogický pro muže a lidi s nižšími středními příjmy, a naopak méně často pro mladé do 30 let, nejsou zde výrazné rozdíly, tzn. všem socio-demografickým skupinám smysl tohoto přístupu spíše uniká.

Předpokládaný dopad zavedení zálohování na nákupy nápojů v PET lahvích    
Jen 36 % nakupujících nápoje v PET lahvích deklaruje, že své nákupní chování vůči kategorii nezmění. Všichni ostatní (tj. téměř 2/3 zákazníků!) se přiklánějí k tomu, že nákupy nápojů v PET lahvích ve větší či menší míře omezí. Každý devátý (resp. každý pátý příležitostný zákazník) by nápoje v PET lahvích přestal nakupovat úplně. Nejcitelnější dopady lze očekávat u padesátníků a nejstarší věkové kategorie. Naopak nejméně by se zavedení zálohování podepsalo na nákupních zvyklostech nejbohatší skupiny.

Předpokládaný dopad zavedení povinného zálohování na množství pohozeného odpadu
Češi jsou optimisté, pokud jde o efekt zvažovaného opatření na přírodu. S výrokem, že zavedení povinného zálohování přispěje ke snížení množství pohozeného odpadu v přírodě a černých skládek, souhlasí 67 % Čechů vs. nesouhlasí 31 %. Optimismus klesá s úrovní dosaženého vzdělání, vyšší je u mladších (pod 40 let) a příjmově slabších skupin. Skeptičtější jsou Moravané, zejména obyvatelé krajů Jihomoravského, Zlínského a Vysočiny.

Názor Čechů na zavedení povinného zálohování PET lahví          
Polovina Čechů se zavedením povinného zálohování souhlasí, naopak 43 % je proti. Těch, kteří vyjadřují rozhodný souhlas je stejně jako těch, kteří vyjadřují rozhodný nesouhlas (po 17 %). Se zavedením souhlasí častěji mladí a šedesátníci, mezi padesátníky převažují nesouhlasící, u ostatních věkových kategorií je situace přibližně vyrovnaná. Silnější podporu má povinné zálohování u bohatších. U Moravanů je rovnováha mírně vychýlena ve prospěch nesouhlasících, u Pražanů je +/-vyrovnaná, v regionech Čech převažuje souhlas.

Postoje k zavedení zálohování PET lahví v případě zvýšení poplatků za komunální odpad
V případě, že by zavedení zálohování PET lahví vedlo ke zvýšení poplatků za komunální odpad, je nesouhlas s tímto opatřením poměrně jasný, 68 % je proti vs. 32 % pro. Důrazně pak nesouhlasí 31 % Čechů. Míra nesouhlasu je vesměs plošná napříč sociodemografickými kategoriemi. Mírně vyšší je u padesátníků a lidí se středními a vyššími středními příjmy. Důrazněji nesouhlasí Moravané, zejm. obyvatelé Olomouckého a Jihomoravského kraje.

Postoje k omezení možnosti volby, jak nakládat s PET lahvemi
Převažují lidé, kteří nesouhlasí se zvažovanou právní regulací ze strany státu, a to v poměru 56 % : 44 %. Poměr mezi zcela vyhraněnými proti zvažované právní úpravě vs. plně ji akceptujícími je 23 % : 16 %. Ochota přijmout regulaci ze strany státu klesá s věkem, a naopak mírně roste se vzděláním. Vyšší je u mužů a zástupců domácností s dvěma či více dětmi. Nesouhlasněji se vyjadřují Moravané, lidé žijící na vesnicích a v krajích Jihomoravském, Středočeském a na Vysočině.

ZDE více informací o průzkumu

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn

Comments are closed.

Vyhledávání:

Poslední příspěvky:

  • Nová směrnice o čištění odpadních vod a mikroplasty – dotkne se i obalů?
  • Respektovaným partnerem pro nové EPR systémy je EKO-KOM
  • PET plasty jsou mnohem lepší než jejich pověst
  • Europoslanci požadují přezkum kvót PPWR na opětovné použití transportních a prodejních obalů
  • Nové vratné obaly od Vodafone snižují uhlíkovou stopu

Nadační fond Technologie pro 21. století

Španělská 1073/10
Praha 2 – Vinohrady
120 00
E-Mail: dotazy@obaly21.cz
  • O platformě
  • Mýty & fakta & realita
  • Průzkumy & analýzy
  • Odpad & Recyklace
  • Design obalu
  • Zajímavosti
  • Váš názor
  • PODCAST
  • Kontakt
  • GDPR
  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Twitter
Copyright ©2025. Obaly21. Všechna práva vyhrazena, Freepik.com
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. SouhlasímVíce
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy povoleno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDélkaPopis
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
ULOŽIT A PŘIJMOUT