Rozšířená odpovědnost výrobce (Extended Producer Responsibility – EPR) je základem oběhového hospodářství. EPR a Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR) byly hlavními tématy odborné konference v Poslanecké sněmovně Parlamentu v tomto týdnu.
Po zahájení konference paní Berenikou Peštovou – předsedkyní podvýboru pro environmentální legislativu EU, vystoupili v prvním panelu konference na téma EPR systémy Tomáš Prouza – Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, Jan Mraček – Hospodářská komora ČR a Pavel Drahovzal – Svaz měst a obcí ČR. V druhém panelu se tématu Obalové nařízení věnovali Jan Maršák – Ministerstvo životního prostředí ČR (MŽP), Zbyněk Kozel – EKO-KOM, a. s. a opět Jan Mraček.
Principem EPR je zajištění zodpovědnosti výrobce za jeho produkt, která je prodloužena až do konce životnosti výrobku, tedy včetně nakládání s odpadem. Směrnice o odpadech (2008/98/ES) definuje systém EPR následujícím způsobem (čl. 3 odst. 21): „Systémem rozšířené odpovědnosti výrobce je soubor opatření přijatých členskými státy, jejichž cílem je zajistit, aby výrobci nesli finanční odpovědnost nebo finanční a organizační odpovědnost za výrobek v rámci jeho životního cyklu i poté, co se stal odpadem.“
Největší EPR systémem v ČR se týká obalových odpadů, o které se plně stará autorizovaná obalová společnosti EKO-KOM. Další EPR systémy jsou pro elektrická a elektronická odpadní zařízení, odpadní baterie a akumulátory, vozidla s ukončenou živostností, odpadní pneumatiky a vybrané jednorázové plastové výrobky – cigaretové filtry, balonky a vlhčené ubrousky.
Protože EPR je klíčovým nástrojem pro cirkulární ekonomiku, vedoucí ke snížení množství odpadu, podpoře hierarchie nakládání s odpady, úspoře nákladů a snížení environmentálních dopadů, zvažuje MŽP případné rozšíření o další skupiny výrobků. Jedná se o textil a obuv, sportovní a volnočasové potřeby, hračky, nábytek, ploché sklo, a dále potřeby pro dům a zahradu. Ve své nové Strategii rozšiřování systémů rozšířené odpovědnosti výrobců v České republice více popisuje jednotlivé aspekty EPR v navržených segmentech. Strategie byla sice 2. října 2024 předložena vládě ČR, ovšem byla kritizována ze strany oborových svazů, asociací a municipalit, protože MŽP ji s nimi nekonzultovalo, byť se jich přednostně týká.
V jejich kritickém dopise mimo jiné uvádí: „Současně bychom chtěli, jakožto signatáři tohoto dopisu, zásadně podtrhnout, že obce a Česká republika obecně již nyní disponují jednou z nejhustších sběrných infrastruktur na různé typy odpadů, a to i ve srovnání s dalšími evropskými státy. Objektivně zde není potřeba zavádět další paralelní systémy sběru, ani další umělé právní subjekty (typu EPR systémů), které by pouze zvyšovaly celkovou nákladovost služeb pro občany a dále administrativně zatěžovaly obce dalšími a dalšími smlouvami o různých formách kolektivního plnění povinností a s nimi související administrativou.
Podobně ani obchodníci nemají zájem na tom, aby byla obchodní síť jakkoli dále zatěžována povinnostmi sběru různých typů odpadů, od různých dalších obalů, až po Vaším ministerstvem široce definované skupiny vybraných výrobků. Pro sběr a třídění těchto kategorií odpadů máme v České republice především velmi hustou síť sběrných dvorů, kam odpady patří a kam jsou občané ČR aktivně motivováni k předávání odpadů, které nepatří do jednotlivých kontejnerů pro tříděný odpad.
Jednoznačně ale musíme konstatovat, že obchody nemohou sloužit jako další sběrné dvory pro odkládání odpadů a zejména pro menší prodejny na venkově by zavedení Vámi diskutovaných povinností znamenalo okamžité ukončení provozu. Plně souhlasíme s principem, že každý́ výrobek si má nést svůj náklad a že je správné připravit v souladu s evropskou legislativou doplňkové financování stávající odpadové infrastruktury ze strany výrobců. To však lze jednoznačně nastavit i bez vzniku nových umělých kolektivních systémů (EPR) a zbytečného zdražování zboží pouze kvůli zavádění nepromyšlené a s nikým nediskutované regulace.„
Účastníci konference, kteří jsou signatáři dopisu a zastupují hlavní subjekty v EPR systémech potvrdili, že je pro ně důležitá jednoduchá a nebyrokratická architektura nových EPR systémů, nízká nákladovost a maximální využití infrastruktury obcí.
V oblasti EPR přinesla konference stručně tyto závěry:
- Cílem EPR má být omezování zbytečného plýtvání, nikoliv vybírání peněz.
- Správné zapojení do dobře fungujícího ekosystému nakládání s odpady.
- Dlouhodobá, jednoznačná strategie, která definuje a podporuje investice v potřebném rozsahu.
- V ČR velmi dobře funguje obecní sběrná infrastruktura.
- Obchody rozhodně nejsou další sběrné dvory a příznivci zbytečné byrokracie.
- Je nutná garance dlouhodobé stability a minimalizace administrativní zátěže.
- Preference EKO-KOM jako respektovaný partner pro nové EPR systémy za podmínky zásadní reformy akcionářské struktury.
Celý video záznamu konference můžete shlédnout ZDE.
Comments are closed.